Hyppää suoraan sisältöön
Uusi yhteistyökumppanimme Blue Molds – muotit legoharkkojen valmistukseen

Uusi yhteistyökumppanimme Blue Molds – muotit legoharkkojen valmistukseen

Olemme iloisia voidessamme kertoa uudesta yhteistyöstämme Blue Molds® -yrityksen kanssa. Toimimme jatkossa Blue Moldsin Suomen edustajana ja tuomme heidän laadukkaat interlocking-betoniharkkojen muottinsa entistä helpommin suomalaisten asiakkaiden saataville.

Blue Molds on eurooppalainen betoniharkkomuottien valmistaja, joka on erikoistunut suurten, toisiinsa lukittuvien interlocking-betoniharkkojen eli tuttavallisemmin legoharkkojen valmistamiseen. Yrityksellä on yli 20 vuoden kokemus alalta, ja sen tuotteita on toimitettu jo yli 60 markkina-alueelle. 

Monipuolinen ratkaisu erilaisiin tarpeisiin

Interlocking-betoniharkkojen suurimpia etuja on niiden nopea asennettavuus ja muunneltavuus. Harkot lukittuvat toisiinsa ilman laastia tai muita kiinnitysaineita, joten rakenteita voidaan rakentaa, muuttaa ja purkaa tarpeen mukaan.

Legoharkkoja voidaan hyödyntää esimerkiksi materiaalien varastoinnissa ja käsittelyssä, tukimuureissa, suojaseinissä sekä maatalouden ja teollisuuden erilaisissa rakenteissa.

Blue Moldsin muottijärjestelmä on suunniteltu joustavaksi. Valikoimassa on useita eri kokoisia muotteja sekä väliseiniä ja muita lisävarusteita, joiden avulla valmistettavien harkkojen kokoa ja muotoa voidaan muokata käyttötarkoituksen mukaan.

Ylijäämäbetonista hyödyllisiä harkkoja

Yksi ratkaisun kiinnostavista puolista on mahdollisuus hyödyntää ylijäämäbetonia. Sen sijaan, että ylimääräinen betoni päätyisi jätteeksi, siitä voidaan valmistaa kestäviä ja uudelleen käytettäviä betoniharkkoja.

Muotit valmistetaan 4 mm paksusta teräksestä ja ne on suunniteltu kestämään vaativaa ja pitkäaikaista käyttöä. Näin samaa muottijärjestelmää voidaan hyödyntää harkkojen valmistuksessa yhä uudelleen.

Blue Molds nyt myös Suomen kautta

Näemme Blue Moldsin tuotteissa paljon potentiaalia Suomen markkinoilla. Erityisesti betonin, rakentamisen, maanrakennuksen, kierrätyksen ja teollisuuden parissa on paljon käyttökohteita, joissa tarvitaan kestäviä ja helposti muunneltavia betonirakenteita.

Yhteistyömme myötä haluamme tehdä Blue Moldsin tuotteisiin tutustumisesta ja niiden hankkimisesta entistä helpompaa suomalaisille asiakkaille.

Tutustu Blue Molds® -legomuotteihin ja löydä omaan käyttötarkoitukseesi sopiva ratkaisu.

BlueMolds verkkokauppaan Bau-Met Oy

Olemme mielellämme apuna myös sopivan muottikokonaisuuden löytämisessä ja käyttötarkoituksen suunnittelussa.

Seuraava artikkeli Uusi GGA 2500 vastapaino nostopuomi toimitettu Cramolle